Co to jest Racjonalna Terapia Zachowania (RTZ)?

Racjonalna Terapia Zachowania (RTZ) jest sprawdzoną, udokumentowaną, przebadaną i dobrze opisaną metodą terapeutyczną. RTZ jest oparta na psychologii poznawczo behawioralnej oraz psychologii pozytywnej. Jest prostą metodą samopomocy, radzenia sobie z negatywnymi myślami, emocjami, przekonaniami. Racjonalna Terapia Zachowania (RTZ) jest krótkoterminową, bez lekową terapią, która daje długotrwałe efekty. Jest stosowana również jako wsparcie dla osob chorych onkologicznie.

Racjonalna Terapia Zachowania (RTZ) wychodzi z założenia, iż szczególnie ważne jest nauczenie klientów, jak samodzielnie mogą pracować nad poprawą swojego samopoczucia.

Na czym opiera się Racjonalna Terapia Zachowania?

Program Racjonalnej Terapii Zachowania RTZ oparty jest na teoriach uczenia i neurofizjologii oraz koncentruje się głównie na możliwościach zmiany niezdrowego sposobu myślenia. RTZ patrzy z różnych punktów widzenia na ludzkie zachowanie, zajmuje się emocjami, doznaniami fizycznymi, myślami i przekonaniami.


Zasadnicze założenie Racjonalnej Terapii Zachowania (RTZ) wykazuje, że ludzie nie są niepokojeni przez rzeczy, ale przez własne spojrzenie na nie. Fakty nie są ani dobre, ani złe, natomiast myślenie na ich temat wzbudza określone emocje. Oznacza to wprost, że nasze odczucia emocjonalne (strach, smutek, przygnębienie), to jak się czujemy zależy od myśli jakie mamy na temat tego, co widzimy lub postrzegamy.

“Fakty nie powodują naszego zdenerwowania, raczej nasza opinia o nich.”

EPIKTET

Aleksandra Pszczólińska © 2023